Spotkanie założycielskie Oddziału Małopolska i  Podkarpacie  Indyjsko - Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC) w Brzesku

IPCC w Brzesku

W dniu 9 stycznia 2014 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno ? Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku odbyło się spotkanie założycielskie Oddziału Małopolska i Podkarpacie Indyjsko - Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC). Z Krakowa przybyli: Prezes Stowarzyszenia: Umesh Nautiyal (wykładowca języka hindi na UJ), Sekretarz Generalny: Krzysztof A. Fugiel (mgr inż. Exalo Drilling S.A.) oraz Anshu Rastogi (doktor UJ).

Na początku licznie zebranych gości serdecznie powitał mgr Shivakumar Shekar inicjator powołania oddziału tego Stowarzyszenia. Przedstawił tez skład zarządu. W swoim wystąpieniu podkreślił , że głównym zadaniem jest wzajemne propagowanie kultury oraz sztuki polskiej i indyjskiej, pomaganie sobie nawzajem oraz wymiana naukowa.

Następnie przedstawił skład zarządu w osobach: członkowie zarządu; Sabina Jakubowska, Elżbieta Tokarska, ks. Proboszcz Józef Drabik, sekretarz mgr Lucjan Kołodziejski, wiceprezes i dyrektor artystyczny Małgorzata Duśko - Shekar oraz prezes mgr Shivakumar Shekar.

2014_01_09_Utworzenie_Oddzialu_IPCC_w_Brzesku_205s

W dalszej części spotkania głos zabrali członkowie zarządu oddziału. Zabierając głos Umesh Nautiyal powiedział m.in.: ?Nasze Stowarzyszenie powstało w Krakowie w roku 2000 ? . Co roku z okazji tradycyjnych świąt indyjskich ? Święta Kolorów - Holi i Święta Świateł ? Divali, organizujemy festiwale przybliżające mieszkańcom Krakowa kulturę Indii."

Od samego początku działaniom naszym patronował J.E. Ambasador Indii w Polsce R.L. Narayan. Patronat ten kontynuowany przez kolejnych ambasadorów Indii, włacznie z obecną Panią Ambasador J.E. Smt. Monika Kapil Mohta.

Sekretarz Generalny IPCC Krzysztof A. Fugiel podzielił się swoimi refleksjami na temat Indii. Podkreślił, że Indie to największe na świecie państwo liczące 1 mld 2000 mln w którym funkcjonuje sprawny system demokratyczny.

Obecni na Sali uczestnicy podzielili się również refleksjami na temat swojego pobytu Indiach oraz kultury i technik leczenia niekonwencjonalnego (ajurweda, akupunktura, leczenie kolorami).

2014_01_19_Utworzenie_Oddzialu_IPCC_w_Brzesku_198

Goście z Krakowa odpowiadali na zadawane z sali pytania. Na ten dzień Shivakumar Shekar i Małgorzata Duśko - Shekar przygotowali specjalny tort z emblematem IPCC oraz z flagami Polski i Indii, część oficjalna zakończyła się zapaleniem pięciu świec na torcie przez poszczególnych uczestników zarządu.

2014_01_09_Utworzenie_Oddzialu_IPCC_w_Brzesku_201s

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania częstowali się napojami oraz słodkim poczęstunkiem, kolejno trwały indywidualne rozmowy wśród licznie zabranych na sali.

2014_01_09_Utworzenie_Oddzialu_IPCC_w_Brzesku_204s

Shivakumar Shekar podziękował pani dyrektor Małgorzacie Cuber za jej obecność i zainteresowanie kulturą Indii oraz za udostępnienie sali.

Wszystkich zainteresowanych kulturą Indii zapraszamy na multimedialną prezentację oraz krótką lekcję hindi przygotowaną przez mgr turystyki Shivakumara Shekara oraz degustację Chaj masala 28 styczeń (tj. we wtorek) w Piwnicy brzeskiej o godzinie 18.00.

mgr Lucjan Kołodziejski
IPCC_Brzesko_Informacja